3.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Philips HR1377 – více než ponorný mixér

Kuchyňský robot nebo ponorný mixér s příslušenstvím? Pokud si při zařizování kuchyně kladete podobnou otázku, může se stát, že skončíte kdesi uprostřed. Testovali jsme pomocníka, který nezabere mnoho místa a nezaútočí na váš rodinný rozpočet.

Pokud je čímsi ponorný mixér HR1377 zajímavý, určitě je to jeho příslušenství, které zachází za hranice standardu. Kromě tradičního sekání, tříštění, mixování a šlehání si poradí i se strouháním, či dokonce s hnětením těsta. Pokud jste vždy měli pocit, že pracovní nádoby pro ponorné mixéry jsou hračkou pro děti, při litrové odměrce a jeden-a-půl litrové pracovní nádobě zahodíte předsudky za hlavu.

Síla mu rozhodně nechybí
Silný točivý moment a plná moc nad otáčkami 700 wattového motoru. Těmito slovy lze v krátkosti zhodnotit chování pomocníka v kuchyni. Ukazováček má pod kontrolou prstenec pro regulaci výkonu, prostředník sedí nad membránovým, gumovým tlačítkem, které odemkne plný potenciál. V mokrých či mastných rukou díky gumovému povrchu mixér neklouže. Respekt však budí jeho hmotnost, která může ruce unavit dříve, než se nadějete.

Výkon, kterým HR1377 disponuje má ovšem cosi do sebe. Připravujete-li pokrmy pro více stolovníků a často se stává, že jsou vám hrnce příliš malé, mixér má vždy dostatek páry na to, aby zpracování surovin zvládl. Inu, je zřejmé, že výrobce tento stroj přizpůsobil tak, aby mohl konkurovat kuchyňskému robotu.

Zaútočí na váš teflon
Mixovací nástavec má nůž, který spoléhá spíše na sílu tříštění při vysokých otáčkách, než na řezání. Čtveřice ostří je zaoblená a rozmočené prsty by při mytí jen s obtížemi poranila. Jak je pak možné, že u nás dokázal vyšlehat jemnou pomazánku, rozmixovat do hladka omáčku a vyrobil ovocné koktejly bez bulky? Zdá se, že výrobce má vše pod kontrolou. My jsme se při používání drželi při pátém výkonovém stupni a pokud to bylo v pracovní nádobě možné, použili jsme také plné otáčky turbo-režimu.

Nerezová korunka mixéru je však velkou výzvou pro nádoby s teflonovým povrchem. Vnitřní plastový lem končí hluboko pod obvodovým lemováním a tak ostré hrany kovu poškodí každý měkčí povrch, s nímž přijdou do kontaktu. Zvlněný lem sice snižuje tah mixéru oproti dnu, unavené ruce však klesají vždy dolů.

Osvědčilo se nám mixování v plastové odměrce, do které s rezervou vejde litr surovin bez ohledu na to, zda jsme je vytáhli z chladničky, nebo přelili z horkého hrnce.

Je silnostěnná, má pevné ucho a nálevku. Její objem odpovídá přibližně čtyřem servírovacím porcím.

Jemné šlehání
Šlehací nástavec se zabudovanou plastovou převodovkou pro snížení otáček může při prvním kontaktu vyvolávat smíšené pocity. Pokud jste zvyklí na dvoumetličkovou slovenskou klasiku, můžete nabýt pocitu, že šlehání bílků či krému trvá věčnost. Každé mínus má však i svoji pozitivní stránku. Čím pomaleji šleháte, tím jemnější a trvanlivější pěna se vytvoří.

U bílkové pěny na zemlovku či příležitostném pečení na rychlosti nezáleží, při častém šlehání to však za námahu nestojí. Proto nás zamrzelo, že v balení jsme nenašli šlehací koště, která by využila výhod jeden-a-půl litrové nádoby, na kterou stačí motor pouze nakliknout.

Pevná metla a výkon motoru však odhalily svou sílu při šlehní bramborové kaše a přípravě řídkého, litého těsta.

Zastoupí i kuchyňský robot
Své silné stránky odhalí HR1377 v momentě, kdy jej zasunete do víka pracovní nádoby, ve kterém je zabudována převodovka. S plastovými kolečky a bez mazání její zvuk sice vzbuzuje obavy, je třeba si na něj jen zvyknout. Zdá se, že ani naše odvážné experimenty nezanechaly na ní žádné známky opotřebování. Hned pro začátek je třeba říci, že pracovní nádoba má plné dno a pracovní hřídel se zasouvá na zalisovaný kovový kolík. Znamená to, že z nádoby nic nevyteče ani tehdy, pokud to se spoustou surovin přeženete.

Sekací nůž má tenké čepele, opět mu však chybí dokonale nabroušené ostří. V naší kuchyni sekal zeleninu na saláty, ořechy do koláčů a hravě si poradil is kusem hověziny, která skončila po dochucení zapečená pod bramborovou kaší. Nedalo nám a tak jsme se rozhodli vyzkoušet, jak si nože poradí s přípravou těsta.

Při tukovém těstě s poměrem mouky k tuku 2:1 uspěl podle očekávání, výzvou však byla příprava těsta na nudle. 200 gramů mouky, 2 velká vejce a lžíce oleje však byly během necelé minuty zformovány do těsta, které stačilo už jen rozválet. Když jsme množství surovin při zátěžovém testu zvyšovali, abychom zjistili co motor snese, zjistili jsme, že nože jsou vybaveny mechanickou pojistkou. Jednoduše na hřídeli vyskočili ze záběru, aby se motor nepoškodil.

Ve výbavě je i strouhací kotouč s dvojicí ostří, který je dobrým partnerem při přípravě zeleninových salátů či bramborových placek.

Jeho menší průměr odpovídá objemu nádoby a popravdě řečeno, jaksi jsme už po předchozím používání očekávali, že s ním žádné problémy nebudou.

Reviews

Další články autora