15.7 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024

Zlato: lesk, který nikdy nebledne

Zlato, prvek obklopený mystikou a chtíčem, již...

Copytrading: Jak začít investovat s investičními roboty

Copytrading je stále populárnější způsob investování, který...

Americká ekonomika: Hrozba recese roste

Co je inverze výnosové křivky státních dluhopisů?
Asi začnu tím, co je výnosová křivka státních dluhopisů. Stát financuje své aktivity prostřednictvím vydávání dluhopisů různých splatností – od několika měsíců po desítky let. Výnosy, které za půjčené peníze investorům nabízí, závisí na rizikovosti. Ta se zvyšuje is dobou splatnosti, protože je podstatně obtížnější odhadnout schopnost země splácet své závazky o jednu dekádu než po dobu příštích dvou let. Pokud spojíme jednou čarou výnosy těchto splatností, dostaneme takzvanou výnosovou křivku. Ta standardně směřuje zdola nahoru, neboť – jak jsem zmiňoval – kratší splatnosti mají nižší výnosy než delší splatnosti. V případě inverze se dostáváme do situace, kdy například státní dluhopisy s 10letou splatností mají nižší výnos než dluhopisy s dvouletou splatností.

Proč je tento jev považován za předzvěst recese?
Zde si musíme vysvětlit, proč vlastně výnosy dluhopisů dlouhých splatností klesají. Americké státní dluhopisy dlouhých splatností se považují za bezpečný přístav, do kterého investoři přesouvají peníze v době očekávaných problémů ekonomiky. Větší poptávka zvyšuje cenu dluhopisů, což má opačný efekt na výnosy, neboť je-li o dluhopisy velký zájem, může stát investorům za půjčení peněz slíbit i menší zhodnocení. Právě v dobách, kdy začíná být nálada na trzích negativní, je poptávka do delších splatnostech tak velká, že dokáže splatnosti 10letých dluhopisů stlačit pod výnosy dvouletých dluhopisů. Takže křivka vlastně odráží sentiment na trhu a mluví, s čím investoři v nejbližším období počítají.

A je taková předpověď spolehlivá?
Obrácená výnosová křivka dokázala předpovědět pět z posledních sedmi recesi, ale žádná záruka, že to vyjde, neexistuje. Například po krátké inverzi v roce 1965 nenastala recese dalších pět let. V době vysokého růstu cen, přetrvávajícího geopolitického rizika a očekávaného zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky FED je však pravděpodobné, že se tvrdšímu přistání největší ekonomiky světa v roce 2023 nevyhneme.

To je asi dobrý důvod vyprodat americké akcie.
Podívejte, historie ukazuje, že investoři udělali nejlepší, pokud zůstali zainvestováni, dodrželi investiční horizont a nesnažili se časovat nákup nebo prodej podle aktuální situace. Pokud z trhů pravidelně vystupují, mohou se připravit o potenciál vysokých výnosů, které se často dějí iv horizontu několika dní. Na druhé straně je vždy dobré využít významnějších propadů na akciových trzích k dokoupení levnějších podílů. Ale to, o čem jsem teď mluvil, platí samozřejmě jen v případě, že klienti mají nakoupeny rozumné, kvalitně rozložené investice.

Co to znamená?
V době býčího trhu, kdy léta vše roste to lidi svádí k nákupu opravdu rizikových investic. Například technologických indexových fondů obchodovaných s dvojnásobnou či dokonce trojnásobnou pákou. Různých konkrétních komodit, kryptomen, private equity fondů, sektorů nebo vybraných regionů. Když rizikový apetit na trzích převládá, tak tyto spekulativní investice vydělávají i násobně více než široký tržní index. Ale v době paniky padají extrémně rychle, hluboko a často trvá roky, než se vrátí na původní hodnoty, pokud se jim to vůbec poradí. Pokud má investor takový typ investice, tak ano, je čas být více opatrný a přesunout se do něčeho bezpečnějšího.

Jak by tedy měla vypadat ideální investice?
Dobrá investice je nuda a sestává z globálního investování do fondů světových správců, které nejsou zaměřeny na konkrétní sektor nebo region. V překladu, globální akciový index namísto amerického akciového, či dokonce technologického indexu. Správce fondů ze světové TOP desítky namísto lokálních hráčů. A dále, optimální kombinace akcií, dluhopisů, nemovitostí a hotovosti. Přesný poměr musí odpovídat délce investice, cílům a schopnosti klienta nést kolísání na trzích. To vše pak lze doplnit i rizikovějšími aktivy, které jsem zmiňoval v předchozí odpovědi, ale jen jako doplněk s váhou obvykle do pěti procent. Pokud máte portfolio poskládané do každého počasí, tak vás vůbec nemusí trápit, co se aktuálně na trzích děje.

Říkáte, že součástí portfolia by měla být také hotovost. Ale ta přece neochrání před ztrátou hodnoty peněz, když se inflace šplhá k dvouciferným hodnotám.
Samozřejmě. A stejně to platí například io části bezpečných dluhopisů.

Reviews

Další články autora