1.5 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Apple představil nový MacBook Air s M2 čipem a novinky pro iOS 16

Nový MacBook Air a 13palcový MacBook Pro s M2

MacBook Air s M2. (zdroj: Apple)
Apple po letech teprve podruhé předělal vzhled svého nejprodávanějšího notebooku MacBooku Air. Nová verze dostane nejnovější generaci vlastních Apple čipů M2 a bude se prodávat od 1499 €.

Design nového Airu M2 se přibližuje designu 14palcovému MacBooku Pro (včetně kamery, která zasahuje do displeje). Obsahuje nabíjení MagSafe, dva porty Thunderbolt USB 4 a konektor pro sluchátka.

Air M2 má tloušťku 11 mm a váží 1.24 kg (M1 váží 1,29 kg). K dispozici bude ve stříbrné, vesmírně šedé a nové „starlight“ zlaté a „půlnoční“ modré barvě.

Startovací model obsahuje M2, osmijádrové GPU, 8 GB RAM a 256 GB úložiště.

MacBook Air s M1 stále zůstává v nabídce za 1199 €. 13palcový MacBook Pro dostal také nový čip a začne se prodávat od 1599 €.

iOS 16 novinky a macOS Ventura

Změny na zamčeném displeji v iOS 16. (zdroj: Apple)
iOS 16 přináší několik změn pro operační systém iPhonů jako možnost upravit si svou zamčenou plochu. Personalizace nabízí uživatelům přidávat nové widgety a notifikace budou přicházet ze spodní části displeje.

Aktualizace čekají aplikace Zprávy, Mail, Apple Wallet, Home (Apple zmínil podporu pro Matter v novém systému), Zdraví a Fitnes bude dostupné i pro uživatele bez Apple Watch.

Apple představil funkci Live Text, kopírování textu, iz videí.

Za pozornost stojí tři funkcionality, které přijdou spolu s novým operačním systémem macOS Ventura pro Mac počítače.

Díky funkci Continuity si uživatelé mohou bez problémů připojit iPhone k MacBooku nebo jinému Mac počítači a ten jej automaticky zaregistruje a udělá z něj primární kameru pro snímání při videohovorech.

Apple přidává funkci spolupráce v různých aplikacích a dokumentech, kterou známe z Google Dokumentů.

Další změnou je Passkeys („přístupové klíče“) – přihlašovací standard, který je vytvořen s podporou více platforem, aby se umožnilo přihlášení, které vůbec nepoužívá hesla. Apple se minulý měsíc spojil s Googlem a Microsoftem, aby společně postupovali k bezheslové budoucnosti.

Tím, že se zcela vyhnou používání hesel, by měli zabránit tomu, aby se uživatelé stali oběťmi phishingových útoků, sociálního inženýrství nebo útoků botů. Hesla se totiž nebudou nikam ukládat na cloud, ale lokálně na zařízení, které pak bude sloužit jako klíč k odemykání přístupu k jiným službám.

Reviews

Další články autora