3.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Nothing chystá chytrý telefon, kterým chce konkurovat Apple

Nothing Phone
Společnost Nothing založil v Londýně v roce 2020 Carl Pei, Švéd čínského původu, který v roce 2013 spoluzaložil populární značku telefonů OnePlus.

OnePlus měl za cíl přinést na trh chytré telefony, které by konkurovaly funkcemi a vyhotovením tím nejlepším Android telefonem, ale nestály by tak mnoho peněz.

Pei založil Nothing, protože se podle něj technologický sektor nikam nehýbal, všechno bylo stejné a nudné.

Mezi prvními investory společnosti jsou lidé jako vynálezce iPodu Tony Fadell, spoluzakladatel Twitche Kevin Lin, šéf Reddit Steve Huffman nebo známý YouTuber Casey Neistat.

V roce 2021 představila společnost svůj první produkt – Nothing Ear (1). Jedná se o sluchátka do uší s průhledným designem a cenou 99 €. Cílem bylo představit sluchátka pod sto eur/dolarů s funkcemi, které mají dražší produkty.

Při uvedení sluchátek je první recenze pochválily, ale zároveň vytkli několik věcí, které slibovaly a nenaplnily, více ale zaujaly designem.

Ve středu více očekávalo nové informace o chystaném smartphonu Nothing Phone (1), avšak dozvěděli jsme se jen to, že bude mít vlastní operační systém Nothing OS postavený na Androidu, který mohou používat i jiní výrobci.

Carl Pei několikrát zmínil Apple jako přímou konkurenci, mnohdy pochválil jejich produkty, ale nelíbí se mu, že se jedná o zavřený ekosystém.

Google dovolí Spotify zobrazovat v apce i svoji platební metodu
Přes týden přišlo z ničeho nic společné prohlášení Google a Spotify, které mluvilo o dohodě dvou společností, jejímž výsledkem bude, že Google dovolí Spotify zobrazovat v aplikaci i vlastní platební metodu.

Google si, podobně jako Apple, bere 15 procent nebo 30 procent transakcí přes aplikaci na Google Play. I proto Spotify a ostatní před lety vypnuli možnost nákupu předplatného přímo v aplikaci. Uživatelé musí jít platbu uhradit na web.

Zatím nevíme, o kolik bude poplatek pro Google přes platební systém Spotify nižší. Součástí prohlášení bylo jen oznámení, že týmy vývojářů začínají pracovat na implementaci a představí výsledek o několik měsíců.

Duální systém plateb přes aplikace musel Google zavést po změně zákona v Jižní Koreji. Ale Google si přesto bere poplatek 11 procent namísto 15 procent.

Mnozí novináři a analytici poznamenali, že tato spolupráce je přímo namířena proti Apple. Na společnost Tima Cooka to vytvoří poměrně velký tlak i při probíhajících antimonopolních šetřeních.

Proč má Yandex problémy
Yandex je největší technologická značka Ruska, dominantní poskytovatel webových a mobilních služeb. Někteří ho přezdívají i Ruský Google, avšak Yandex je spíše spojením Amazonu, Googlu a Uberu do jedné společnosti.

Rusko je jednou z posledních zemí, ve kterých má domácí vyhledávač (Yandex) větší tržní podíl než Google.

Společnost měla dobrý rok 2021, ale invaze Ruska na Ukrajinu vše změnila.

Hodnota akcií společnosti klesla, sankce byly uvaleny na šéfa společnosti, který následně z pozice odstoupil, a velcí západní partneři museli s Yandexem ukončit spolupráci.

Magazín Wired připravil velmi dobrý profil společnosti i jejího aktuálního vývoje, vyplatí se přečíst.

Bloomberg zase upozorňuje, že ambice ruského technologického giganta mohou současné akce nejen zabrzdit, ale také zcela znemožnit.

Reviews

Další články autora