3.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Teleshopping se nedaří v Evropě oživit ani TikToku

TikTok ukázal, v čem zaostává Evropa za Čínou. Teleshopping na sociálních sítích u nás nefunguje
Společnost se snažil rozjet TikTok Shop ve Spojeném království. TikTok se však vzdal v Evropě plánů na zavedení „live e-commerce“ (což bychom klidně mohli přeložit jako moderní teleshopping přes sociální sítě a video platformy) po neúspěšném experimentu, informoval Financial Times.

TikTok loni představil funkci nakupování v Británii v naději, že přiláká uživatele na „teleshopping“ prostřednictvím značek a influencerů. Adopce uživateli byla však pomalá a společnost zastavila plánované expanze do Německa, Francie, Itálie, Španělska a USA.

Plán ByteDance, mateřské firmy TikToku byl, aby se teleshopping v moderním hávu přes sociální sítě přes programy uváděné influencery rozběhl podobně jako v Číně.

Tam by letos měly tržby přes „live e-commerce“ („teleshopping“) překročit 400 miliard dolarů, což je 15% celkového čínského e-commerce (před 3 lety to bylo jen 3,5%).

Čínské sestře TikToku, aplikaci Douyin, se dařilo tyto tržby zvyšovat trojnásobně meziročně a přes aplikaci se prodalo 10 miliard produktů.

Financial Times také zveřejnilo zprávu, že i Amazon přes svou Amazon Live platformu, potichu spuštěnou v roce 2019, se také snaží rozjet v USA tento způsob prodeje produktů.

Ve Spojených státech by měly tvořit tržby z tohoto nového typu teleshoppingu podle odhadů přibližně 20 miliard dolarů, což je 2,2 % celkového e-commerce.

Výsledkem však je, že ani v Evropě ani ve Spojených státech není nástup „live e-commerce“ tak rychlý jako v Číně. Analytici tvrdí, že na trhu nevidí známky toho, že by trend nástupu tohoto moderního teleshoppingu u nás nebo v USA kopíroval čínský růst.

Evropa jde krotit Facebooky
Europarlament schválil dvě klíčové sbírky pravidel pro největší technologické firmy. V praxi začnou platit v nejbližších měsících a naloží na technologické platformy nové povinnosti.

The Digital Services Act (DSA) upravuje, jak se velké platformy musí vyrovnat s moderací obsahu a jaký obsah vůbec mohou nabízet zákazníkům. Zavádí například pravidla pro moderátory i to, že vůči rozhodnutí o smazání účtu či příspěvku se bude dát odvolat. Zakazuje také reklamu cílenou na děti, nebo například na základě náboženského přesvědčení či příslušnosti k menšině.

Zároveň přikazuje platformám, aby umožnily zákazníkům snadno přepnout zobrazení obsahu tak, aby se jim zobrazoval jen obsah, který si vybrali.

The Digital Markets Act (DMA) upravuje podmínky, za jakých velké technologické firmy soutěží na trhu. Zakazuje například ve vyhledávání upřednostnit vlastní produkt před jiným a za určitých podmínek přikáže otevřít platformu pro třetí strany. Znamená to například, že časem by se pod tlakem regulátorů měly propojit chatové aplikace tak, aby zákazník mohl psát například z iMessage přímo známému, který používá WhatsApp.

Na dodržování a vynucování DSA i DMA bude dohlížet přímo nový úřednický aparát při Evropské komisi. Zákony zároveň ukazují, že Evropa má chuť se pustit do komplikovaného a drahého regulačního boje.

Smart míč na mistrovství světa
Na nadcházejícím mistrovství světa ve fotbale bude rozhodčím pomáhat při rozhodování o ofsajdu inteligentní míč a propojený se systémem kamer.

Míč bude obsahovat senzory, které hlásí jeho přesnou polohu na hřišti stovky krát za sekundu. Tato data bude systém párovat z přesnou polohou těl hráčů, kterou dopočítá díky porovnání záznamů z několika kamer. Výsledkem je systém, který za pár vteřin dokáže na centrimetry až milimetry určit, zda byl konkrétní čas v ofsajdu.

Konečné slovo ale zůstává na lidském rozhodčím. Systém má jen pomáhat při sporných situacích.

Apple Watch Series 8 s detekcí horečky
V nové generaci smart hodinek od Apple přibudou nové funkce sledování zdraví. Apple Watch Series 8 by měli umět uživateli říct, jestli máte horečku.

Podle informací Bloombergu je indikace horečky připravena k nasazení a měla by být přidána pro standardní Apple Watch Series 8 i nové odolné vydání, které je zaměřeno na sportovce v extrémních sportech.

Funkce tělesné teploty neposkytne konkrétní údaj jako například teploměr, ale půjde spíše o schopnost zjistit (z dlouhodobých trendů), zda má uživatel horečku. Následně by měly hodinky doporučit použití speciálního teploměru nebo návštěvu lékaře.

Reviews

Další články autora