3.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023

Velké technologické firmy hlásí zpomalení růstu, zastavují projekty i přijímání nových lidí

I Big Tech má respekt před aktuální ekonomickou situací
Asi nejdůležitější zprávou týdne byla série oznámení od velkých technologických firem, že zastavují najímání nových lidí a v některých případech budou i propouštět.

Microsoft podle Bloombergu zatím propustil méně než jedno procento ze svých 180.000 zaměstnanců, zejména v oblasti poradenství a zákaznických řešení. Společnost také ruší mnoho otevřených pozic včetně cloudové divize Azure a týmu bezpečnostního softwaru, neboť ekonomika nadále oslabuje.

Tento týden také Google oznámil, že na dva týdny zcela pozastaví nábor a zpomalí přijímání nových zaměstnanců na zbytek roku 2022.

Apple plánuje zpomalit přijímání nových zaměstnanců v roce 2023. Některé týmy v příštím roce nezaznamenají zvýšení počtu zaměstnanců a některé pozice nebudou obsazeny.

Jak upozornil portál The Verge, propouštění postihlo mnoho firem i startupů. Generální ředitelka Vimeo Anjali Sud oznámila, že společnost propustí šest procent svých zaměstnanců.

Tesla, Substack, Netflix i Twitter museli nedávno také propouštět. Elon Musk měl „velmi špatný pocit“ z ekonomiky už dříve a oznámil, že plánuje zrušit deset procent pracovních míst v Teslu.

Meta Marka Zuckerberga zmrazila nábor ještě v květnu. Společnost mezitím zastavila několik projektů a rozpustila týmy, které na nich pracovaly.

Yahoo Finance má dlouhý, opravdu dlouhý seznam firem a startupů, které propouštějí nebo zastavily růst kvůli obavám z ekonomického vývoje.

Proč k těmto krokům přistoupily i největší technologické firmy? Nejistota, řečeno jedním slovem, a příprava na nejhorší, protože předpovědi nejsou pozitivní.

Pokud takto reagují společnosti s obrovským množstvím uživatelských údajů o chování, měli bychom být všichni velmi opatrní.

Netflix ztratil milion předplatitelů a to je úspěch
Netflix ztrácí méně předplatitelů, než se očekávalo, a tvrdí, že levnější verzi předplatného s reklamou uvede již začátkem roku 2023, ale ne všude. Na úvod si vybere trhy, „na kterých to bude dávat smysl“.

Společnost ohlásila, že tržby za druhé čtvrtletí vzrostly meziročně o 8,6 procenta, ale ztratila 970 tisíc předplatitelů. To však analytici a trhy ocenili nárůstem ceny akcií, protože Netflix odhadoval ztrátu dvou milionů předplatitelů.

Netflix testuje účtování dodatečných poplatků (zhruba tři eura za domácnost navíc) zákazníkům v pěti zemích Latinské Ameriky.

Pokud streamovací společnost zjistí, že používají tentýž účet déle než dva týdny mimo své primární bydliště, budou si muset připlatit.

Microsoft a Discord
Hlasové hovory na Xbox budou možné i prostřednictvím služby Discord pro všechny uživatele. Discord se dohodl na implementaci s Microsoftem. Sony oznámilo dohodu s Discordem pro PlayStation ještě loni.

Xbox bude uživatele i aktivně vyzývat k tomu, aby si „vyzkoušeli Discord na Xboxu“, a poté mohou účty pomocí QR kódu propojit.

Discord se tak stává univerzálním propojením mezi Xboxem a Sony PlayStation.

Umělá inteligence DALL•E pro tvorbu obrázků otevírá přístup pro všechny
DALL·E je umělá inteligence od iniciativy Open AI, která vytváří realistické obrázky (až natolik, že je někdy obtížné rozeznat, zda obrázek vytvořil robot nebo člověk) jen z textového popisu od uživatele.

Open AI přes týden oznámila, že zpřístupní DALL•E prvnímu milionu uživatelů v následujících týdnech. Zde lze přihlásit na čekací listinu.

Každý uživatel obdrží 50 kreditů na začátek a každý měsíc 15 nových kreditů. Jeden kredit znamená vygenerování čtyř obrázků z jednoho popisu včetně úpravy tohoto popisu.

Dodatečné kredity budou stát 15 dolarů a uživatel obdrží 115 kreditů.

Startup Synchron implantoval zařízení na propojení mozku a počítače prvnímu pacientovi v USA . Pacient, který ztratil schopnost hýbat se a mluvit, bude moci surfovat na webu a komunikovat prostřednictvím e-mailu a textu jednoduše myšlením – zařízení přeloží jeho myšlenky do příkazů odeslaných do počítače. Synchron tak předjel startup Neuralink Elona Muska, který se pokouší o něco podobného. Přitom vyšla zpráva, že z Neuralinku odešel další z osmi zakládajících členů a zůstal už jen jeden další. (Bloomberg)

Instagram spouští platby přes chat. Testování Meta Pay bude probíhat v USA.

Pařížská univerzita Insead je top evropskou univerzitou, ze které vyšlo nejvíce zakladatelů miliardových startupů (jednorožců). Vyplývá to z analýzy portálu Sifted. Na druhém místě je britský Cambridge a na třetím Stockholmská univerzita.

Reviews

Další články autora